![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13835166
*
nr 1383 5166
Spegel
Empire, 119x52 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 mars 2021
kl 20:44:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/3 17:54:22
1
1.200 kr
8/3 20:33:50
2
Vinnande bud
8/3 20:39:59
3
1.500 kr
8/3 20:39:59
2
(budbetjänt)
8/3 20:41:31
2
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1383 5166
Spegel
Empire, 119x52 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 mars 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/3 17:54:22 | 1 | 1.200 kr |
8/3 20:33:50 | 2 | Vinnande bud |
8/3 20:39:59 | 3 | 1.500 kr |
8/3 20:39:59 | 2 | (budbetjänt) |
8/3 20:41:31 | 2 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53